18 września 2023

Czym jest nurt poznawczo-behawioralny?

Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym opiera się na założeniu, że nasze zachowania i emocje zależą od wyuczonych na różnym etapie naszego życia schematów reagowania na otaczający nas świat i ludzi, w zależności od przeżywanych sytuacji.

To w jaki sposób interpretujemy dane sytuacje jest automatyczne oraz wyuczone. Oznacza to, że nasze wzorce myślenia oraz działania możemy zmienić, dzięki nauczeniu się nowych. Dzięki temu np. możemy zmienić katastroficzny sposób myślenia o przyszłości na bardziej pozytywny i motywujących do dalszego działania, co w dalszej perspektywie doprowadzi do lepszego samopoczucia i zmniejszenia bolesnych objawów.  Dlatego też jednym z pierwszych kroków w terapii jest nauczenie się rozpoznawania dysfunkcjonalnych myśli i ich konsekwencji dla funkcjonowania. W ramach spotkań pacjent z terapeutą skupiają się przede wszystkim na "tu i teraz", by jak najszybciej uśmierzyć doznawany ból i zminimalizować objawy. Dzięki temu terapia jest stosunkowo krótkoterminowa, skoncentrowana na określonym celu, przez co możliwe jest osiągnięcie jak najlepszych efektów.

 

A co mówią badania naukowe?

Nurt poznawczo-behawioralny (cbt) został wielokrotnie przebadany i sprawdzony pod kątem naukowym. Badania wskazują na bardzo wysoką skuteczność terapii, forma ta jest zalecana dla wielu zaburzeń jako najbardziej miarodajne źródło poprawy funkcjonowania. Najlepsze wyniki uzyskano w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych (lęk uogólniony, napady paniki, fobie), zaburzeń osobowości oraz nieradzenia sobie z agresją. Dzięki licznym badaniom potwierdzającym skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej jest ona podstawową formą leczenia zaburzeń psychicznych w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Co najważniejsze, badania wskazuję na długotrwałe utrzymywanie się rezultatów terapii już po jej zakończeniu.

 

Techniki

Psychoterapeuta podczas czteroletniego szkolenia uczy się wielu technik i metod, które wykorzystuje w pracy z pacjentem. Do najbardziej popularnych należą m.in:

  • zapis myśli - to podstawowa metoda mająca służyć nauce wyłapywania i uświadamiania sobie własnych myśli, ich zniekształceń i ograniczeń,
  • ekspozycje - świadome i celowe narażanie siebie na bodziec lękowy w celu oswojenia lęku,
  • zadania domowe (praca własna) - pod koniec każdego spotkania pacjent ma za zadanie do następnego spotkania wykonać jakąś czynność (może to być zapis myśli, wysłuchanie nagrania, przeczytanie artykułu, obserwowanie siebie w różnych sytuacjach itp.). Ma to na celu utrwalenie nowej wiedzy i mechanizmów, ale także poddawanie w wątpliwość już istniejące.

 

Dla kogo jest ten nurt?

Dla każdego! Nurt poznawczo-behawioralny nadaje się do każdego typu zaburzeń czy problemów psychicznych. Dzięki skoncentrowaniu na konkretnych celach pozwala na zdecydowane działania, które przekładają się na realne efekty współpracy, czyli poprawy stanu funkcjonowania. 

 

MARIOLA WÓJCIK

NIP: 6312707497

+ 48 789 183 518

mariola@psychoterapia-iterum.pl